Zamek Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec mur i skały 576x768Zamek w Ogrodzieńcu to największy i najwyżej położony na Zamek na szlaku Orlich Gniazd. Monstrualnych rozmiarów budowla góruje nad okolicą i jest rozpoznawalna z odległości kilu kilometrów, Swoimi rozmiarami dorównuje mu pobliski zamek w Olsztynie. Ogromna warownia wybudowana jest na najwyższym wzniesieniu całego pasma wyżynnego między Krakowem a Częstochową. Wzgórze zamkowe urozmaicone jest mnóstwem ostańców wapiennych które doskonale wkomponowały się w obronną budowlę. Początki tego unikatowego gotyckiego zamku sięgają XIV wieku . Dzisiejszy swój kształt budowla zawdzięcza szesnastowiecznej przebudowie której to przebudowy dokonał Seweryn Boner przedstawiciel alzackiego rodu osiadłego w Polsce na początku epoki odrodzenia. Bionerowie, dzięki bliskiej współpracy z Dworem Królewskim doszli do licznych zaszczytów, co spowodowało że w krótkim odstępie czasu stali się jednym z najbogatszych rodów w Koronie Polskiej .Owo bogactwo pozwoliło na przekształcenie wielkiego średniowiecznego zamku na okazałą rezydencję .

Pomimo potężnego obwarowania oraz bardzo solidnej konstrukcji z wykorzystaniem licznych skał i ostańców a Warownia nie oparła się najazdowi Szwedów. Zamek spalony po Potopie został poddany modernizacji na przełomie XVII i XVII wieku. Dziś zamek jest tak zwaną całą rodziną. Jego zabezpieczone potężne mury udostępniono do ruchu turystycznego Jest to przykład jednego z najlepszych zabiegów konserwatorskich w skali kraju. Całość konstrukcji możemy dokładnie obejrzeć i poznać funkcje poszczególnych części budowli , dzięki temu że zamek udostępniony jest do zwiedzania i jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Ta niewątpliwie perełka jurajska znajduje się w Podzamczu na trasie z Zawiercia do Wolbromia . Liczne skały wokół zamku wykorzystywane są do wspinaczki w okolicach zamku znajduje się mnóstwo atrakcji między innymi park linowy dla dzieci, a w Podzamczu istnieje również Park zamków jurajskich w miniaturze.

Skałki wokół Zamku w OGRODZIEŃCU 576x768

Na zamku co roku odbywają się liczne imprezy, o których dowiesz się na bieżąco na stronie :

https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

Na przeciwległym wzgórzu nieopodal zamku w Ogrodzieńcu znajduje się Gród Birów., otwarty po rekonstrukcji w 2008 roku. Szacuje się że gród pochodzi z X – XII wieku, jednakże według wielu badaczy początki tutejszego osadnictwa datuje się na wieki znacznie wcześniejsze , ponieważ odkryto na Górze Birów Osadę Słowiańska, dowodzi temu znalezione cmentarzysko kurhanowe u podnóża góry. Z średniowiecznej osady na Górze Birów roztacza się piękny widok na okoliczną krainę  gdzie widać pojedyncze ostańce oraz gęste połacie lasu. Teren sprzyja wędrówką pieszym oraz turystyce rowerowej.

Bibliografia .

Czaja .S.; Zawadka J.: Zieliński .T: Trasy na weekend po Wyżynie Śląskiej i Jurze Krakowsko – Częstochowskiej Katowice, 1998.