Atrakcje jurajskie.

Wyżyna Krakowsko- Częstochowska to wymarzony teren na  sobotnio  -niedzielne wycieczki piesze, rowerowe, motorowe  jak i samochodowe. Miłośnicy przyrody znajdą na jurze swoje miejsce i  dotrą na nią bez większego problemu licznymi trasami pełnymi przepięknych charakterystycznych widoków bogactwa tego miejsca i  pięknej przyrody niezliczonej ilości skał , ostańców cechujących się wymyślnymi formami.

Wśród licznych i ciekawych tras wyróżnić można drogę obniżeniem Rowu Krzeszowickiego biegnącą  na  trasie Katowice — Chrzanów — Krzeszowice.  Na uwagę zasługuje również trasa  dnem tzw. Bramy Wolbromskiej  z Katowic do Olkusza a następnie , — Wolbromia.Liczne skały jurajskie odkrywają swe oblicze na trasie wiodącej z Katowic poprzez Siewierz , Zawiercie aż do Kroczyc. Jeszcze ciekawszym traktem turystycznym w  północnej, części Jury jest bez wątpienia trasa Katowice — Siewierz — Zarki — Janów.

Prawdziwą gratką szczególnie dla motocyklistów jest droga dnem doliny Prądnika odsłaniająca w   swej  okazałości słynną Maczugę Herkulesa – wraz z  przepięknym odrestaurowanym Zamkiem w Pieskowej Skale.  Sam Ojcowski Park Narodowy to również słynna brama Krakowska , oraz Zamek  w Ojcowie wraz z  Kościołem na Wodzie. Na uwagę zasługują również szalki wiodące do jaskiń  m.in szlak czarny pieszy do Jaskini Nietoperzowej oraz droga do wielkiej Jaskini  Wierzchowskiej znajdującej się w pobliżu miejscowości Biały Kościół na trasie z Krakowa do Olkusza.

Nie ma oczywiście wyjazdu  ja jurę bez odwiedzenia Zamku w Ogrodzieńcu znajdującego się na trasie z Zawiercia do Wolbromia . na uwagę zasługuje również pobliska osada, Gród na Górze Birów z której drewnianych murów jeszcze lepiej widać całą okazałość zamku w Ogrodzieńcu. W pobliżu znajdują się również Zamki w niedalekiej Pilicy oraz Smoleniu ,z charakterystyczną wieżą widokową  (zamek znajduje się  również po drodze z Zawiercia  na Wolbrom. Wszystko to w niedalekiej odległości od Aglomeracji Śląskiej i Katowic.

Głównym traktem Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest bez wątpienia szlak czerwony  biegnący od Wawelu  na Jasną Górę. Prawie 150 kilometrowy szlak jest licznie uczęszczany przez turystów oraz bardzo liczne pielgrzymki kierujące się do stolicy duchowej Polski . Szlak przebyty w całości jest nie lada wyzwaniem dla wycieczek pieszych oraz rowerowych ale wiedzie przez najważniejsze i najpiękniejsze okolice dla których warto podjąć wielodniowy trud. A to tylko niektóre atrakcje naszej okolicy z którą warto obcować i po prostu odpocząć.

Drogi jurajskie e1571420734249
Maczuga Herkulesa 2 e1571428035302
Zamek Piaskowa Skała e1571420693579