Agroturystyka w okolicach Zamku w Smoleniu.

Dzieje zamku Smoleń sięgają juz XII  wieku, gdzie wcześniej istniał gród Smoleń . Pierwsza wzmianka w zamku Smoleń pochodzi z 1394 roku a powstał on z  drewniano ziemnego grodu obronnego wybudowany przez Jana z Pilicy . Właścicielami zamku byli między innymi Jan z Pilicy Wacław III a później Otton z Pilczu  herbu Topór. To on wzniósł zamek z kamienia wapiennego. Zamek aż do XVI wieku zamek nosił nazwę Pilica przemianowany później na zamek Smoleń. Wybudowany w stylu był siedzibą rodu Pileckich których nazwisko przyjęli od pobliskiej.Pilicy.  Późniejsi właściciele zamku Smoleń przemieści się do wybudowanego w pobliskiej Pilicy dużego reprezentacyjnego Pałacu. Od tej pory zamek w smoleniu został tylko strażnicą obronną.

 Zamek jest podobny do innych zamków jurajskich gdzie wykorzystywano ukształtowanie terenu i pobliskie skały a  rozkład budowli i kształty dopasowane do terenu upodabniają go do mniejszych tego typu budowli takich jak na przykład w Bobolicach czy w Morsku. Zamek w Smoleniu niestety podzielił los innych warowni jurajskich i został zniszczony przez Szwedów podczas Potopu. W późniejszych czasach budowla została opuszczona przez  ostatnich lokatorów i rozpoczął się jego proces niszczenia. W ostatnich latach został odrestaurowany a główną jego atrakcją pozostaje wieża widokowa z której rozciąga się niesamowity widok na pobliskie skały, lasy i okoliczne pola.

Przy okazji wizyty w Smoleniu warto udać się do pobliskiej Pilicy gdzie znajduje się wspomniany Pałac. Zamek znajduje się na drodze z Zawiercia do Wolbromia., Po drodze do Smolenia od strony Zawiercia miniemy m.in zamek w Ogrodzieńcu, gdzie również możemy zwiedzić Górę Birów, gdzie mieści się odrestaurowany gród następnie w naszej trasie przejeżdżamy przez Pilicę  by w niedalekiej odległości od Pilicy odnaleźć Zamek Smoleń. .

Bibliografia .

Czaja .S.; Zawadka J.: Zieliński .T: Trasy na weekend po Wyżynie Śląskiej i Jurze Krakowsko – Częstochowskiej Katowice, 1998.

Wieża Zamku jurajski w Smoleniu
Zamek jurajski w Smoleniu
Mury zamku w Smoleniu