Rezerwat Sokole Góry

Rezerwat Sokole Góry –  dotrzemy tam  drogą z zamku Olsztyn do Biskupic.  Do ciekawostek rezerwatu należy Sokola Góra. W okolicznych skałach znajdują się krzemienie powstałe z przeobrażenia gąbek które żyły kiedyś na dnie płytkiego morza Jurajskiego. W rezerwacie Sokole Góry znajduje się otwór studni krasowej tak zwana Jaskinia Studnisko to przykład idealnie okrągłym szerokie i głębokie jej naturalnej studni skalnej na całej jurze. 

Takie studnie tworzyły kiedy niegdyś pionowe połączenia między kolejnymi poziomami jaskiń drążonych przez wody krasowe.. Idąc dalej napotykamy na czarny szlak turystyczny.

Idziemy za nim w lewo po pewnym czasie dochodzimy do szlaku czerwonego,  dalej szlakiem czerwonym idziemy w poprzek pasma górskiego. Ścieżka prowadzi do lasu bukowego, który porasta zbocza i szczyty Gór Sokolich. W Rezerwacie warto też zobaczyć zespół niż krasowych w których jedna stanowi wejście do jaskini. W pobliżu znajduje się również ostaniec w kształcie grzyba. Rezerwat skrywa również  Jaskinię Maurycego w której znajdują się korytarze o długości ponad 100 metrów. 

Bibliografia .

Czaja .S.; Zawadka J.: Zieliński .T: Trasy na weekend . Pieszo i na rowerze po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej Katowice, 2000.

Rezerwat Sokole Góry
Sokole Gry Agroturystyka na jurze
Rezerwat sokole góry wejście do jaskini