Zamek Olsztyn to obok Ogrodzieńca najpotężniejszy zamek na szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Zamek datowany początek XIV wieku położony jest w miejscowości Olsztyn niedaleko Częstochowy. Można do niej dojechać bezpośrednio komunikacją miejską z Częstochowy z okolic dworca PKP. Turyści zmotoryzowani jadą w kierunku z Katowic na Częstochowę przed samym miastem skręcają za drogowskazem w prawo.; Okolice Olsztyna to najbardziej na północ wysunięty Bastion skalny na terenie jury z tego też powodu już w epoce średniowiecza stawiano na tym terenie liczne warownie, a tutejsze ostańce wapienne oraz liczne pagórki były doskonałym punktem widokowym. dodatkowo wapień, którego jest bardzo dużo w okolicy był naturalnym surowcem budulcowym. Już za czasów Kazimierza Wielkiego przed powstaniem Wielkiego Zamku Olsztyn zbudowano Strażnicę, którą w późniejszych czasach rozbudowano i stała się ważnym ogniwem obronnym w granicznym pasie między Małopolską i Śląskiem.
Zamek na krótko przeszedł w posiadanie księcia Opolskiego po czym powrócił we władanie Polskie za czasów Władysława Jagiełły. To tutaj król Polski ustanowił starostwo. Warownia Olsztyńska jest świadkiem wielu walk między innymi z austriackim arcyksięciem Maksymilianem.
Losy Zamku nie były dla niego zbyt łaskawe . Pomimo swojego charakteru obronnego i wielkiej fortyfikacji ostatecznie wielka twierdza Olsztyńska wpadła pod naporem Szwedów. Niestety po potopie szwedzkim budowla podzieliła los wielu innych polskich zamków popadając w ruinę. Do ciekawostek należy fakt gdyż w jednym z przekazów pod wielkim zamkiem istnieją rozległe podziemia . Świadczyć mają o tym między innymi tajemnicze pieczary a owe podziemia mają ciągnąć się aż do zamku na Jasnej Górze i łączyć twierdzę Olsztyn z Klasztorem Jasnogórskim.
Warto zwiedzić zamek w Olsztynie gdyż leży on w pobliżu zamków Mirów, Bobolice , Ogrodzieniec oraz Smoleń. Dodatkowo w okolicach zamku w kierunku wsi Biskupice mieści się również Rezerwat Sokole Góry , w odległości zaledwie kilku kilometrów można zwiedzić jaskinie i szlakiem przejść w drogę powrotną do zamku. W warowni Olsztyńskiej Zamku Królewskiego organizowane są doroczne imprezy m.in Święto Szlaku Orlich Gniazd Juromania.
Wszelkie informacje o cyklicznych imprezach dostępne są na stronie ZAMKU.
Bibliografia .
Czaja .S.; Zawadka J.: Zieliński .T: Trasy na weekend po Wyżynie Śląskiej i Jurze Krakowsko – Częstochowskiej Katowice, 1998.